Czy udział w licytacji komorniczej kosztuje?

agilnet.com.pl

Licytacje komornicze z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Stanowią nie lada gratkę dla tych osób, które poszukują nieruchomości w korzystnych cenach. Jeśli dopiero rozpoczynasz poszukiwania upragnionego budynku na tej właśnie drodze, powinieneś poznać podstawowe zasady związane z aukcjami komorniczymi. Jedną z nich jest konieczność zabezpieczenia wadium.

W obwieszczeniu komorniczym znajdziesz zarówno szacunkową cenę nieruchomości, jak i cenę wywoławczą, która zostanie wskazana na aukcji. Obydwie te kwoty powinny być dla ciebie istotne. Dzięki cenie wywoławczej możesz stwierdzić, czy minimalna kwota do zapłacenia za nieruchomość będzie dla ciebie atrakcyjna. Z kolei z szacunkową ceną nieruchomości związana jest konieczność złożenia rękojmi.

Każdy, kto przystępuje do przetargu, powinien zabezpieczyć kwotę w wysokości jednej dziesiątej tej sumy. Wadium może zostać złożone na różne sposoby. Dopuszczalne jest uiszczenie go w gotówce lub na książeczce oszczędnościowej banku. Istnieje również możliwość wpłacenia stosownej kwoty na konto komornika.

Co istotne, rękojmia musi zostać wpłacona najpóźniej w dniu, który poprzedza rozpoczęcie się przetargu. Nie ma znaczenia, czy chcesz wpłacić wadium gotówką, czy przelać na konto – jeśli spróbujesz dokonać tego tuż przed rozpoczęciem licytacji, twoje zgłoszenie może nie zostać uznane.